Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kaliszu

Światowy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

5 maja 2020

My także chcemy wznosić latawce
i tak jak zdrowi biegać pod wiatr.
Niesprawną ręką zrywać dmuchawce
i z krótszą nogą poznawać świat.
Zróbcie nam miejsce, nie patrzcie wrogo.
Niepełnosprawni i chcą i MOGĄ
odkrywać góry, zawieszać słońce,
darować serca – czujesz? – gorące!
Otwórzcie okna po nocy dzwonku,
nie chcemy ciągle sterczeć w PRZEDSIONKU
/autor nieznany/

Marsze, festyny, występy. Zazwyczaj w ten sposób, hucznie, obchodzono Światowy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. W tym roku tego wielkiego świętowania nie będzie, ale 5 maja warto o tej godności głośno mówić.
Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną to święto obchodzone co roku 5 maja, zapoczątkowane we Francji w latach 90-tych XX wieku. W Polsce Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną został ustanowiony w 1999 r. przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Dzień Godności ma na celu łamanie barier i stereotypów panujących w opinii publicznej na temat osób niepełnosprawnych intelektualnie. Dzięki obchodom tego dnia osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą zaprezentować swoje możliwości i umiejętności.
5 maja jest również okazją do podwójnej refleksji o sytuacji osób niepełnosprawnych. Oprócz obchodzonego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną jest to również Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

    Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną